Czyszczenie oczka wodnego

Bez względu na to czy ozdobimy przydomową sadzawkę mostkiem, kaskadą, fontanna czy wyszukanymi roślinami, to jeśli nie zadbamy o jej regularne czyszczenie z pewnością nie będzie prezentowała się najlepiej.

Za utrzymywanie równowagi biologicznej w ogrodowych oczkach wodnych odpowiedzialne są rośliny, niektóre gatunki ryb, a także odpowiedni sprzęt, który filtruje wodę w sadzawce na bieżąco. Jednak oprócz tego co jakiś czas wykonuje się gruntowne oczyszczanie zbiornika. Można w tym celu skorzystać z usług firmy, która zajmuje się takimi rzeczami na co dzień, albo zrobić to samodzielnie. Mechaniczne czyszczenie oczka wodnego polega na usuwaniu większych elementów za pomocą specjalnego pobieraka oraz sprzątaniu dna i brzegów przy użyciu pomp lub odkurzaczy przeznaczonych właśnie do tego. Odkurzacz służy to sprzątania mułu, liści, glonów oraz innych drobniejszych zanieczyszczeń. Zwykle już w samym urządzeniu następuje oddzielenie zabrudzeń i wody. Jednak ponieważ nie zawsze jest ona całkowicie czysta, to lepiej nie wlewać jej ponownie do sadzawki. Do usuwania zanieczyszczeń z powierzchni oczka wodnego można użyć skimmera. Zasysa on wodę wraz z pływającymi po niej zabrudzeniami. Istnieje również możliwość ustawienia skimmera na dnie sadzawki. Wszystkie „śmieci” zbierane są w koszyczku, które znajduje się w tym walcowatym urządzeniu.

Sadzawki ogrodowe można oczyszczać także chemicznie. Kupuje się wówczas odpowiedni preparat, który należy umieścić w oczku wodnym w zalecanych proporcjach. Działa on w taki sposób, że rozkłada substancje, które zaburzają naturalną równowagę biologiczną w stawie. Dzięki temu woda pozostaje czysta i cały czas jest utrzymywana właściwa owa równowaga. Żeby podnieść ph wody można stosować preparaty z wapnem lub po prostu wapno budowlane. Oczywiście trzeba dokładnie sprawdzi jaką ilość należy dodać do swojej sadzawki.

Istotne jest również odpowiednie przeciwdziałanie namnażaniu się w oczku wodnym wspomnianych już glonów, bo szkodzą one rybom i roślinom oraz powodują, że sadzawka gorzej wygląda. Dość skutecznie radzą sobie z nimi glonojady. Poza tym warto umieścić w oczku rośliny pływające, które zapobiegają ich rozwojowi. Ważne jest właściwe zachowywanie czystości i stosowanie filtrów do wody.