Jak zbudować oczko z betonu lub kamieni

Zanim zabierzemy się za budowę przydomowej sadzawki trzeba się zastanowić czy będzie to na przykład oczko wodne z gotowej formy czy też murowane lub skalne. To drugie wymaga nieco więcej wysiłku, ale może wyglądać potem bardzo efektownie.

Prace związane z tworzeniem sadzawki ogrodowej zaczynamy zawsze od zrobienia projektu, a następnie wykonania wykopu. Jeśli chodzi o zbiorniki murowane, to mogą być zrobione z betonu lub siatkobetonu. Wylewanie betonu praktykuje się w płytkich oczkach o pionowych lub nieco skośnych ścianach. Zwykle zanim zastosuje się beton wykonuje się odprowadzenie wody w postaci rury. Dzięki temu możliwe będzie stosowanie pompy do napełniania czy opróżniania zbiornika. Następnie na dno wykopu, który powinien być nieco większy niż planowana sadzawka, wysypuje się tłuczeń. Po bokach zbiornika wykonuje się szalunek z desek. Będzie to rodzaj formy, w którą zostanie wlany beton. Robi się go z cementu, wapna i piasku. Po zrobieniu ścian wylewamy beton na ubity tłuczeń, czyli na dno. Kiedy beton będzie już wystarczająco twardy można usunąć szalunek. Po 7-dniowym okresie schnięcia betonu uszczelnia się zbiornik. W przypadku użycia siatkobetonu można nadawać oczku wodnemu bardziej nietypowe kształty.

Niektórzy natomiast chcą mieć sadzawki skalne. Można wykorzystać do tego łupek alpejski. Zaczynamy oczywiście od wykopania dołu, do którego sypie się piasek. Następnie umieszczamy w przyszłym oczku wodnym folię. Potem na dnie kładzie się pompę i układamy kamienie oraz żwir. Kolejny krok, to ułożenie kamieni dookoła zbiornika. Najlepiej połączyć to z sadzeniem roślin nadwodnych. Wtedy będzie można zaplanować od razu ostateczny wygląd brzegu. Żeby kamienie tworzyły trwałą ozdobę umieszcza się je na ubitym gruncie i zaprawie cementowo-piaskowej. Najlepiej ułożyć je tak, żeby wystawały trochę za brzeg sadzawki, bo wtedy ukryją folię. Kolejny krok polega już na uruchomieniu pompy, dzięki czemu oczko napełni się wodą. Oczywiście warto kupić od razu filtr i lampę UV do sadzawki. Potem wystarczy jeszcze wpuścić ryby i dodać rośliny pływające. Będzie na pewno bardzo ładnie.