Pomysł na małe oczko z kaskadą lub fontanną

Istnieją różne sposoby na to, aby urozmaicić wygląd ogrodowej sadzawki. Można na przykład ozdobić oczko wodne kamieniami. Ciekawym pomysłem będzie też wykonanie mostka. Z kolei fontanna nie dość, że ładnie wygląda, to jeszcze napowietrza wodę.

Nawet niewielkie oczko wodne może być połączone z przydomowa kaskadą lub wodospadem. Trzeba tylko stworzyć obok sadzawki strumyk, który będzie kaskadowo do niej spływał lub wlewał się pionowo z góry. W tym celu wykorzystuje się naturalne wzniesienie sąsiadujące z oczkiem lub buduje je z ziemi czy kamieni. W nasypie trzeba stworzyć koryto, którym będzie spływał strumień wody. Należy je wyłożyć podściółką i folią. Kolejny krok to zainstalowanie pompy i rury, która będzie prowadziła wodę ze stawu na szczyt wzniesienia. W ten sposób kaskada będzie mogła cały czas wyglądać równie efektownie. Jeśli chodzi o przydomowy wodospad, to również wymaga on odprowadzania wody z oczka do miejsca, z którego ma ona ponownie spływać na dół. Natomiast nasyp w tym przypadku wygląda nieco inaczej. Chodzi o to, żeby woda nie spływała po nim kaskadowo, ale spadała prostopadle, tworząc wodną ścianę.

Jeżeli natomiast komuś marzy się staw z fontanną, to powinien kupić odpowiednią pompę. Zadaniem tego urządzenia jest unoszenie strumienia wody na pewną wysokość. Żeby była ona ładnie rozpryskiwana potrzebne są jeszcze specjalne dysze. Zastosowanie fontanny powoduje, że woda w oczku wodnym jest dodatkowo napowietrzana. Należy o to dbać, bo jest to obok dbania o czystość sadzawki druga niezwykle ważna sprawa, dzięki której w zbiorniku utrzymywana jest równowaga biologiczna. Żeby stworzyć dodatkowy efekt estetyczny można podświetlić fontannę. Wieczory spędzane przy takim oczku wodnym będą na pewno bardzo nastrojowe. Ponieważ ogrodowy staw wymaga zastosowania filtra, który jest zaopatrzony w pompę tłocząca do niego wodę, można kupić urządzenie które łączy funkcję czyszczącą oraz napowietrzającą. Jednak wówczas istnieje ryzyko, że kiedy ulegnie ono awarii, to nie tylko nie będzie można podziwiać fontanny, ale poważnie zakłócone zostaną warunki życia ryb i roślin. Dlatego zaleca się raczej kupowanie dwóch osobnych pomp.