Przykładowy projekt oczka z mostkiem

Są różne sposoby na to, żeby przydomowa sadzawka wyglądała wyjątkowo ładnie. Oczywiście ozdabia się ją roślinami, wpuszcza się do wody ryby, ale można również zaplanować oczko wodne z fontanną, kaskadą czy też niewielkim mostkiem.

Gdzie umieścić taki mostek? Wiele zależy od rozmiarów i kształtu oczka wodnego. Jeżeli jest ono raczej niewielkie i zaokrąglone, to mostek może być postawiony raczej koło niego niż nad nim. W przeciwnym razie może zasłonić większą część sadzawki, a przecież chodzi o to, aby stojąc na mostku oglądać z góry wodne rośliny i ryby pływające w oczku. Jeżeli do zbiornika dopływa strumyk, to mostek buduje się właśnie nad nim. Jednak przydomowe sadzawki są zwykle tworzone przez człowieka, a wodę doprowadza i odprowadza się z nich za pomocą specjalnej pompy, chociaż właściwie strumyk również można zrobić. W związku z tym, jeśli ktoś chce, żeby drewniane przejście znajdowało się nad zbiornikiem, to może nadać mu bardziej podłużny kształt lub zrobić dwa okrągłe oczka. Wtedy mostek będzie umiejscowiony nad ich połączeniem.

Zazwyczaj stawia się w ogrodzie drewniane mostki. Wykonuje się je samodzielnie, z pomocą fachowca lub kupuje gotowy mostek. Oczywiście drewno wymaga impregnacji, zwłaszcza że znajduje się cały czas w pobliżu wody. Ładnie wyglądają przejścia, które są wygięte i mają ozdobne poręcze. Jednak niektórzy wolą zupełnie proste kładki bez żadnych urozmaiceń. Jeżeli brak poręczy jest podyktowany względami finansowymi, to zawsze można zrobić ją tylko po jednej stronie. W ogóle chodzi tu raczej o względy estetyczne niż bezpieczeństwa, bo przecież przydomowe oczka wodne nie są głębokie. Chociaż jeśli ktoś mam małe dzieci, to jednak powinien pomyśleć o solidnych poręczach. Nieco więcej wkładu finansowego i fizycznego wymaga wykonanie mostku z kamieni. Jednak przy niewielkich sadzawkach ogrodowych rzadko się je robi. Mostek nad oczkiem wodnym wygląda nie tylko uroczo, ale również romantycznie. To doskonałe miejsce, żeby odpocząć sobie wieczorem we dwoje. Natomiast w ciągu dnia jest tam równie przyjemnie.