Rośliny do przydomowej sadzawki

Decyzja o samodzielnym stworzeniu oczka wodnego, nawet z gotowej formy, związana jest z pewnym wysiłkiem. Natomiast trzeba też brać pod uwagę, że nie kończy się on w momencie, kiedy sadzawka jest już gotowa. Wymaga ona bowiem stałej pielęgnacji.

Oczywiście trzeba ją regularnie czyścić i napowietrzać. Potrzebny jest do tego sprzęt, który trzeba odpowiednio obsługiwać. Jeśli w stawie znajdują się ryby, to należy je karmić i dbać o to, żeby miały właściwą temperaturę wody. Naturalnie każde oczko wodne ozdabiane jest też roślinami. One także wymagają uwagi i czasu. Wtedy będą nie tylko ładnie wyglądać, ale również pomagać w utrzymywaniu równowagi biologicznej w sadzawce. Uczestniczą w produkcji tlenu, chronią przed promieniami słonecznymi, pomagają oczyszczać powietrze i wodę. Dzięki nim ryby mają odpowiednie warunki by żyć w przydomowym oczku wodnym.

Wokół oczka sadzi się rośliny, którym odpowiada błotniste podłoże. Może być ono od czasu do czasu zalewane wodą. W takich warunkach przyjmą się z pewnością kaczeńce, cypryśniki błotne czy czermienie błotne. Nieco dalej, tam gdzie ziemia pozostaje wilgotna, ale nie jest zalewana wodą można posadzić liliowce ogrodowe czy kosaćce syberyjskie. Z kolei jeśli chodzi o rośliny do oczka, to na jego obrzeżach, tam gdzie występuje płytka woda, dobrze będą się czuły tatarak, pałki wodne czy jeżogłówki.  Takie rośliny tworzą strefę, w której schronienie znajdują żaby, ptaki czy ważki. Oczywiście warto również kupić rośliny pływające. Szczególnie ładnie wyglądają lilie wodne. Poza tym można tu wymienić moczarki kanadyjskie, wywłóczniki czy rozpławy sercowate. Ponieważ tworzą one cień, to zapobiega to nadmiernemu rozprzestrzenianiu się glonów w zbiorniku. Roślinność wodna powoduje, że przydomowy staw jest jeszcze bardziej atrakcyjny i chętnie spędza się nad nim czas. Natomiast kiedy kupuje się daną roślinę należy dokładnie wypytać sprzedawcę jakie warunki są dla niej najlepsze oraz jak należy ją pielęgnować. Każda z nich ma być elementem ekosystemu, który tworzony jest w ramach oczka wodnego w naszym ogrodzie. Trzeba zadbać o to, aby panowała w nim równowaga.