Ryby do oczek wodnych i stawów

Jeśli ktoś planuje hodować ogrodowym stawie czy oczku wodnym ryby, to musi im zapewnić odpowiednie warunki. Zbiornik powinien mieć odpowiednią wielkość, a żeby woda była czysta i napowietrzona należy kupić filtr, pompy i lampy uv.

Jeżeli ryba ma 10 cm długości, to powierzchnia oczka wodnego powinna wynosić co najmniej 0,5 m². Poza tym zbiornik ma zawierać wówczas przynajmniej 50 litrów wody. Tyle ma przypadać na jedną rybę. Należy o tym pamiętać, kiedy planuje się jaka ilość ryb będzie pływała w oczku. Również kupując filtr i pompy trzeba brać pod uwagę wielkość i głębokość stawu. W przeciwnym razie mogą być zbyt słabe, żeby dobrze go oczyścić. Filtr powinien działać w sposób zapewniający usuwanie zanieczyszczeń, resztek jedzenie i odchodów ryb, ale również zapewniać równowagę biologiczną. Do filtra podłączona jest pompa, która wtłacza do niego wodę. Poza tym można zainstalować drugą pompę, która będzie napowietrzała wodę tworząc fontannę. Przy okazji oczko będzie wyglądało bardziej atrakcyjnie. Ciekawie prezentują się także stawy i oczka wodne z mostkiem. Natomiast niewątpliwie jedną z największych ozdób każdego zbiornika są właśnie ryby. Wpuszczając do stawu określone ich gatunki trzeba dowiedzieć się dokładnie ile i jakie jedzenie jest im potrzebne, a także jakie mają wymaganie jeśli chodzi o temperaturę wody. Żeby zapewnić im właściwie warunki należy posadzić w sadzawce rośliny.

Jakie ryby można spotkać najczęściej w ogrodowych oczkach wodnych? Na pewno karasia ozdobnego, czyli tak zwaną złotą rybkę, jesiotra, lina, karpia Koi, złotą orfę, lwią główkę. Poza tym warto wpuścić do zbiornika glonojady, które również dbają o jego czystość. Kiedy ktoś decyduje się na hodowanie ryb, musi dowiedzieć się jak postępować z nimi, gdy skończy się lato. Jeżeli oczko jest małe i płytkie, to ryby przenosi się na zimę do wanny, w której trzeba zapewnić właściwe napowietrzenie i temperaturę wody (0-8°C). Natomiast jeśli staw jest głębszy niż 1,2 m, a jego powierzchnia wynosi przynajmniej 3 m², to ryby mogą w nim pozostać nawet podczas najchłodniejszych miesięcy. Jesienią przestaje się je karmić.