Samodzielne wykonanie oczka z folii, gliny, żywicy

Pierwszy krok podczas samodzielnego wykonywania oczka wodnego to wykopanie dołu. Natomiast, żeby woda mogła się w nim zatrzymać trzeba go odpowiednio uszczelnić. Można zrobić sadzawkę z betonu lub kamieni, z gotowej formy, wyłożyć ją folią, użyć gliny lub żywicy.

Beton jest naprawdę trwały, gotowa forma łatwa w użyciu, co natomiast z pozostałymi sposobami? Rozłożenie specjalnej folii nie jest raczej zbyt skomplikowane. Można użyć naprawdę taniej folii polietylenowej. Natomiast niska cena wiąże się niestety z niską jakością. Sadzawka, która została wykonana z użyciem takiej folii nie będzie zbyt trwała. Po jakimś czasie raczej zacznie przeciekać. Ponieważ na taki materiał dość intensywnie działa niska temperatura czy różne czynniki mechaniczne zaczyna w końcu pękać i przeciekać. Znacznie trwalsza jest folia PVC, czyli z polichlorku winylu. Na dodatek nie jest wcale dużo droższa od polietylenowej. Poza tym zbiornik można wyłożyć syntetycznym kauczukiem w postaci geomembrany EPDM. Jeszcze inny sposób polega na użyciu mat, które nasącza się żywicą epoksydową. Wykonuje się z niej również gotowe formy do sadzawek, ale wówczas kształt oczka będzie zdeterminowany kształtem zakupionej formy.

Do budowy oczka wodnego w naszym ogrodzie można użyć także naturalnych materiałów, chociażby gliny. Koszt jej zakupu wychodzi tym taniej, im większa sadzawkę chcemy wykonać. Uszczelnienie zbiornika gliną jest stosunkowo łatwe, dlatego można to spokojnie zrobić samodzielnie. Poza tym dzięki temu, że jest to naturalny materiał, to w sadzawce łatwiej jest stworzyć warunki zbliżone do tych panujących w przyrodzie. Właściwie wówczas można nawet nie instalować filtra i pompy do napowietrzania wody. Glinę nakłada się kiedy jest wilgotna, a potem się ją ubija. Następnie usypuje się na niej żwir i ponownie ubija. Potem można już napełnić oczko wodą. Jest to z pewnością jeden z lepszych sposobów na wykonanie przydomowej sadzawki, ale oczywiście każdy musi wybrać sam taką metodę, która jego zdaniem będzie najlepsza. Zależy to od wielkości i kształtu oczka, a także od stopnia trudności użycia konkretnych materiałów i ich ceny.