Sprzęt do oczka: pompa, filtr, lampy

Kiedy ktoś decyduje się na samodzielne zrobienie oczka wodnego powinien zdawać sobie sprawę, że zaplanowanie jak będzie ono wyglądało to nie wszystko. Bardzo ważne jest to, aby wziąć pod uwagę zainstalowanie sprzętu umożliwiającego utrzymanie zbiornika w czystości.

Żeby żyjące w oczku wodny ryby miały wystarczająca ilość tlenu instaluje się w zbiorniku pompę do napowietrzania wody. Urządzenie to działa w taki sposób, że rozpryskuje wodę w formie fontanny lub kaskady. Woda powinna być podniesiona na odpowiednią wysokość. Oprócz pompy potrzebne są również dysze, które rozpryskują wodę. W związku z tym połączone zostają tu funkcje praktyczne i estetyczne. Z jednej strony woda zostaje napowietrzona, a z drugiej można się cieszyć oczkiem z fontanną. Ewentualnie można kupić pompę, która pełni jednocześnie funkcję napowietrzania wody i umożliwia działanie filtra, w który należy zaopatrzyć oczko. Lepiej jednak zainstalować dwie osobne pompy. Chodzi o to, że w razie awarii urządzenia pełniącego podwójną funkcję woda szybko ulegnie zanieczyszczeniu i będzie to bardzo niekomfortowe dla ryb.

Zadaniem pompy do filtra jest wtłaczanie do niego wody, która jest następnie oczyszczana. W ten sposób usuwa się pływające w niej gnijące elementy roślin, glony, pozostałości pokarmu dla ryb czy ich odchody. Jest to wygodny i niezawodny sposób na czyszczenie zbiornika wodnego. Poza tym filtr do wody zaopatrzone są również w odpowiednie „dobre” bakterie, które powodują, że woda zyskuje lepsze właściwości pod względem biologicznym. Wszelkie związki, które mogłyby być szkodliwe dla ryb zostają przekształcone w taki sposób, że nie mogą już zaszkodzić żadnemu żywemu organizmowi. Oczywiście filtr wymaga co jakiś czas czyszczenia. Poza tym trzeba pamiętać, żeby zarówno on, jak i przepływ pompy były odpowiednio dobrane do pojemności zbiornika wodnego. Niektóre filtry wyposażone są od razu w lampę ultrafioletową. Promienie UV pomagają unieszkodliwiać wszelkie glony, bakterie oraz wirusy. Taka lampa służy więc jako sterylizator. Oprócz tego można stosować także oświetlenie oczka wodnego, które instaluje się po to, aby wieczorem dobrze było widać zbiornik. Dzięki temu można stworzyć wyjątkową atmosferę w swoim ogrodzie.