Z gotowej formy lub wanny

Najłatwiej jest zrobić oczko wodne z gotowej formy. Wymaga to z pewnością mniej pracy i zachodu niż zbudowanie oczka z kamieni albo betonu. Jednak jest to też oczywiście związane z pewnym wysiłkiem.

Żeby wykonać oczko wodne z odpowiedniej formy trzeba najpierw przygotować na nią miejsce. Wiąże się to z wykopaniem dołu. Forma może nieco wystawać z dołu, ale trzeba pamiętać o tym, żeby wykop był kilkadziesiąt centymetrów szerszy, bo po osadzeniu zbiornika obsypuje się go ziemią. Sam moment osadzenia jest bardzo ważny, bo żeby oczko spełniało swoje funkcje formę należy je dokładnie wypoziomować. Gotowe zbiorniki zrobione są z tworzywa sztucznego lub żywic poliestrowych z włóknem szklanym. W związku z tym nie są ciężkie i łatwo je przetransportować ze sklepu do ogrodu. Większe zbiorniki składają się z dwóch części, które łączy się na miejscu. Formy na oczka wodne występują w różnych kształtach i kolorach. Ich boki zrobione są w taki sposób, że można łatwo umieścić tam rośliny wodne.

Niektórzy zamiast kupować zbiornik do wykonania przydomowej sadzawki używają do tego wanny. Czyli nie trzeba wyrzucać niepotrzebnej wanny, bo można ją wykorzystać w dość interesujący sposób. Takie oczko wodne wygląda naprawdę bardzo ładnie, a poza tym nie trzeba zbyt dużo w nie inwestować. Okazuje się, że w wannie wkopanej w ziemię można posadzić rośliny i hodować ryby. Jeśli odpowiednio się o nią zadba, to może pełnić dokładnie takie funkcje jak każde inne oczko. Wiele osób układa dookoła niej kamienie lub sadzi jeszcze jakieś rośliny.  Można też urozmaicić je wykonują zbiorniczek wodny z kaskadą albo fontanną. Wystarczy tylko trochę dobrych chęci, wyobraźni i wysiłku, a można w bardzo ciekawy sposób urozmaicić swój ogród. Naprawdę trzeba docenić pomysł na zrobienie oczka ze starej wanny. Świadczy to o kreatywności i otwartym podejściu do urządzania swojego ogrodu. W ogóle wykonanie oczka wodnego w ogrodzie to bardzo dobry pomysł, bo naprawdę przyjemnie siedzi się nad nim w upalne letnie dni. Trzeba tylko dowiedzieć się dokładnie jak prawidłowo to zrobić.